Zahradní dřeviny

Moderní zahrada

Zahrada není jen prostorem, kde mají své místo nejrůznější byliny, ale najdeme zde i četné stromy a keře

verze pro tisk

Rozmnožování dřevin

Zahradničení je moc hezká záliba a může se mu věnovat doslova každý. Chce to jen mít chuť do práce a také touhu trochu se učit. Protože bez některých znalostí se prostě neobejdete. Možná už však většinu základů bezpečně ovládáte a rádi byste se pustili do dalších věcí. Jednou z oblastí může být množení zahradních dřevin.

V rámci povinné školní docházky prošla většina z nás pěstitelskými pracemi a ten, kdo dával pozor i v hodinách biologie, se mohl dozvědět mnoho zajímavého o množení dřevin. Ten, kdo však v dětství dával přednost jiným zálibám, bude nutně muset tyto informace načerpat někde jinde. Množení zahradních dřevin není vůbec nic jednoduchého, na druhé straně si většina lidí základy této činnosti úspěšně osvojí. Množení dřevin se uskutečňuje několika způsoby. V podvědomí máme zasuty pojmy jako řízkování, štěpování, roubení apod.

Jednoduché návody jak množit zahradní dřeviny jsou k dispozici v mnoha publikacích. Některé knihy stojí pár korun a dozvíte se v nich vše, co potřebujete vědět. Existují také časopisy zaměřené na zahradu a vše, co s ní souvisí, nebo televizní pořady.

Výhodou časopisů i televizních pořadů je, že mají omezené množství prostoru pro tuto tematiku, a proto vás účinně, ale ve zkratce seznámí se základními informacemi a dovednostmi, které budete potřebovat. Ideální však je, pokud je ve vašem blízkém okolí někdo, kdo vám vše vysvětlí osobně sám včetně praktických ukázek a na koho se budete moci kdykoli obrátit s případnými otázkami. Znáte to, ani nejlepší odborný text není ve většině případů schopen odpovědět na to, co vás zrovna napadne. Dobrým zdrojem informací jsou i internetové diskuse a odkazy vůbec. Jenom musíte mít dost trpělivosti se všemi těmi poznatky a radami tzv. prokousat.

[Nahoru ↑]