Zahradní dřeviny

Moderní zahrada

Zahrada není jen prostorem, kde mají své místo nejrůznější byliny, ale najdeme zde i četné stromy a keře

verze pro tisk

Parky a aleje

Stromy a keře mají své stálé místo nejen v zahradách, ale i v parcích a alejích. Je jim zde věnována profesionální péče odborníků, kteří je vysazují podle předem stanovených plánů. Rostou v nich jak stromy domácího původu, a mnozí by řekli obyčejné, tak cizokrajné typy. Zahrádkářům poskytují inspiraci pro jejich vlastní zahrádky. Nutno však podotknout, že ve většině parků a alejí je zakázáno jakékoli trhání rostlin či jejich částí. Proto, pokud se pro některou z nich nadchnete, budete si ji muset opatřit jiným způsobem, než jen tím, že ji prostě utrhnete.

Parky a aleje

Exotické rostliny

Rovněž je třeba se mít na pozoru s exotickými rostlinami . Mnozí nadšenci si je třeba (někdy i tajně) přivážejí z cest ze zahraničí. To však není příliš rozumné, zejména pokud o dané rostlině (je jedno jestli to je bylina, keř či strom) příliš nevíte.

Některé druhy se totiž dokáží v novém prostředí výborně uchytit, a to na úkor původních domácích druhů. Jsou tak rozpínavé, že všechny ostatní rostliny nakonec vytlačí či zahubí. Stanou se tak vlastně jakýmsi plevelem. Některé z nich se pak sami dovedou velice rychle šířit. Proto se nenechávejte unést a než si na vlastní zahradě něco zasadíte, pečivě si zjistěte, co od daného druhu můžete očekávat.

Parky představují opravdu ideální místo pro načerpání inspirace. Totéž platí i o zámeckých zahradách a arboretech. Navíc na těchto místech pracují opravdoví odborníci ve svém oboru, kteří ve většině případů zájemcům rádi poradí. Některé z vámi vyhlédnutých rostlin si zde lze i zakoupit. Z dřevin dokáží okrášlit zahradu listnaté i jehličnaté typy. Než se však pro něco bezhlavě nadchnete, dobře si promyslete, kam chcete dřevinu umístit a zda se vám tam, až dosáhne plné velikosti, vejde a bude stále plnit okrasnou funkci.

[Nahoru ↑]