Zahradní dřeviny

Moderní zahrada

Zahrada není jen prostorem, kde mají své místo nejrůznější byliny, ale najdeme zde i četné stromy a keře

verze pro tisk

Okrasné dřeviny

Mezi typický příklad okrasných dřevin patří některé druhy slivoní, třešní, broskvoní apod. Jejich nádherné květy se začínají rozvíjet v průběhu dubna a naplno se projeví právě kolem prvního máje, který není jen tak pro nic zanic nazýván lásky časem. Víc než kdy jindy se totiž příroda v tuto dobu obléká do romantického hávu a opojná vůně, již tyto stromy vydávají, zamotá hlavu nejednomu člověku, stejně jako pohled na krásnou ženu či přitažlivého muže.

Okrasné dřeviny

Tyto okrasné zahradní dřeviny disponují pestrou škálou barev květů. Převažují však květy bílé či bíložluté a růžové, opět odkazující k všudypřítomné lásce. Vedle nádherné vůně, již vydávají, mámí smysly i všudypřítomný bzukot včel a jiného hmyzu, jež stejně jako člověk užívá do maxima tohoto krásné času.

S okrasnými zahradními dřevinami se však nesetkáme jen v zahradách u rodinných domků či vilek. Jsou jimi lemovány i ulice nejrůznějších městských čtvrtí, ale i někdejší nevzhledná panelová sídliště proměňují k nepoznání. Na chodnících leží záplavy okvětních lístků a neustále padají nové, takže to vypadá, jako by chodci procházeli špalírem, ve kterém svatební hosté pohazují okvětní plátky na ženicha a nevěstu.

Literatura o okrasných dřevinách

O okrasných zahradních dřevinách existuje velké množství literatury. Lze vybírat z několika edičních řad a jednotlivé publikace jsou různě podrobné. Některé zahrnují tuto tematiku obecně, jiné se věnují do detailu třeba jen jednomu druhu. Je to však velice zajímavé téma, a i když si můžete nechat poradit od odborníka a nechat si navrhnout, které stromy do zahrady umístit, rozhodně si sami něco o této problematice přečtěte. Budete překvapeni, jak zajímavé může toto čtení být. Vedle knížek lze poučení hledat i na internetu. Což je mnohdy snazší, méně časově náročné a možná i levnější.

[Nahoru ↑]